איזה סוגי עוגנים לבטון קיימים ואיך לבחור את העוגן הנכון ?

יש שני סוגים עיקריים של עוגנים לבטון ובמאמר זה נדון בהבדלים ביניהם וכיצד לבחור את העוגן הנכון.

את סוגי העוגנים לבטון אפשר לחלק לשתי קבוצות עיקריות: עוגנים כימיים ועוגנים מכאניים. בכל קבוצה יהיו חומרים אחרים ודרכים שונות להתקנה. ההכרות עם מאפיינים אלו תסייע לכם לבחור בעוגן הבטון המתאים בכל מקרה ומקרה.

עוגנים כימיים

עוגן כימי הוא הקבוצה הראשונה של עוגנים לבטון, כאשר בתוך קבוצה זו ניתן למצוא את החומרים הבאים: פוליאסטר, וינילאסטר ואפוקסי (סטנדרטי או משופר). בחירת סוג העוגן תלויה במאפיינים השונים של כל חומר וחומר והנקודות הרגישות שלו, כגון: טמפרטורה, התאמה לקידוח יהלום, רטיבות, מים, עמידה בהוראות יצרן ועומס דינמי.

אלו הם שלושת דרכי ההתקנה של עוגן כימי:

חומרים בערבוב – מדובר בערבוב ידני של חומרים משתי אריזות שונות. טכניקה זו נחשבת לזולה מבין השלוש, אך גם לבעלת חסרונות רבים, וביניהם: פרק זמן קצר מרגע ערבוב החומר ועד לאפשרות להשתמש בו, צורך בידע בערבוב שני החומרים ביחס הנכון ובפרק הזמן הנדרש וחוסר התאמה להתקנה בחורים אופקיים.

חומרים בהזרקה – החומרים מגיעים בשפופרות והם מוזרקים באמצעות אקדח ופיות מתאימים. לטכנולוגיה זו יש יתרונות רבים והיא נחשבת למבוקשת ויעילה.

חומרים בקפסולה – מגיעים בקפסולות זכוכית המכילות קפסולות קטנות יותר, כאשר בכל קפסולה יש חומר שונה והחומרים מתערבבים בתהליך ההתקנה, על ידי שבירת הקפסולות. את ההתקנה ניתן לעשות באמצעות דפיקה או הברגה, בהתאם לסוג הקפסולה בה משתמשים. מחיר הקפסולות יקר יחסית לשאר האפשרויות והיתרונות אינם רבים.

עוגנים מכאניים

בקבוצה השנייה יש תת חלוקה פנימית: עוגנים מכאניים שמתקינים בסגירת אום/ראש ועוגנים מכאניים שמתקינים בהברגה.

העוגנים המכאניים שמתקינים בסגירת אום/ראש נקראים גם "עוגן חץ" או "עוגן ג'מבו". יש בעיה בפיקוח על מומנט בסגירה זו ולכן הם ברמת סיכון גבוהה כאשר אין מפתח מומנט. לעומתם, עוגן בהברגה ישירה מוברג ישירות לבטון והוא בעל יתרונות רבים כגון: זמן התקנה קצר, יישום פשוט, בטיחות גבוהה ועמידה בעומסים דינאמיים. עם זאת, עוגן מכאני אינו מתאים לכל סוגי הבטון ולכן יש לוודא את ההתאמה לכל חומר באופן ספציפי.

בכל בחירת עוגן, יש לוודא שהתקנתו נעשית על פי הוראות היצרן, ולבקש מהספק תכנית הכוללת הוראות ברורות ומדויקות להתקנת החומרים.

משרד פרסום דיגיטלי