סוגי ברגים והייעוד שלהם

למרות גודלם הקטן ומחירם הנמוך, לברגים יש שימושים רבים, כאשר כמעט לכל שימוש ניתן למצוא את הבורג המתאים. עובדה זו אפשרית בשל סוגי הברגים הרבים הקיימים בשוק.

הברגים הם כלי עבודה קטנים אך חשובים, המשמשים בתחומים רבים בענף הבנייה והתעשייה וגם נפוצים בארגז הכלים הביתי ושל אנשי מקצוע שונים. יש סוגים רבים של ברגים, הנבדלים זה מזה בעיקר באורך, עובי, וייעוד.

כיצד מסווגים את הברגים?

את הברגים אפשר למנות לפי התפקידים השונים, כמו בורג חץ המיועד לעיגון בבטון וסלעים ומתאים לעומסים גבוהים. אך יש דרך אחרת לסווג אותם והיא לפי צורת הבורג, ובעיקר צורך החריץ המופיע על ראש הבורג:

חריץ אחד – הסוג הנפוץ ביותר אלו ברגים בעלי חריץ ישר אחד. ברגים אלו משמשים להברגה פשוטה באמצעות מברג סטנדרטי.

צלב – צורה נוספת המגיע בווריאציות שונות ולכל אחת מהווריאציות יתאים מברג אחר. ברגים אלו נקראים גם "ברגי פיליפס" והם מאפשרים אחיזה נוחה וחזקה יותר בין הבורג למברג, לכן משתמשים בהם כשיש צורך בהידוק חזק.

משושה – ברגים אלו מכונים גם "ברגי אלן" והם מגיעים במספר צורות. לברגים אלו יש מפתח מיוחד בצורת האות האנגלית L הידוע בשמות: מפתח אלן, מפתח ברגים ומפתח משושה.

כוכב – מכונה גם "טורקס" והוא נחשב ליציב ועמיד במיוחד. ברגי כוכב מגיעים במגוון גדלים המסומנים באות T  בצירוף ספרה המסמלת את גודל ראש הבורג.

סיווג לפי חומר גלם וגודל

מלבד תפקיד וצורה, מקובל לסווג ברגים גם לפי חומרי הגלם מהם הם עשויים. החומר הנפוץ ביותר הוא המתכת והוא כולל פלדה (ופלדת אל חלד), טיטניום וארד. סוגים נוספים אלו ברגי עץ, פלסטיק וניילון הנחשבים לזולים יותר אך גם עמידים פחות. בכל סוג בורג יש חלוקה לתתי קבוצות, אך לא נרחיב על כך כאן.

הבדל נוסף בין הברגים השונים הוא הגודל שלהם מבחינת אורך ועובי וכאן נכנסות שתי שיטות חלוקה: השיטה האירופאית והשיטה האמריקאית. בשיטה האירופאית גודל הברגים נמדד במ"מ ובשיטה האמריקאית כל אינץ' מחולק ל-16 או ל-32 ולכן יש הקוראים לשיטה זו גם "השיטה האינצ'ית".

כדי לבצע את ההברגה בצורה מוצלחת וללא שחיקה של הבורג, חשוב שתהיה התאמה בין המברג לבורג.

 

משרד פרסום דיגיטלי